7 Ağustos 2012 Salı

İtki Düzeltmelerinde Elliott Düzeltme Hedefleri

Bir itki dalgasının gelişimi esnasında ve sonrasında oluşan düzeltme dalgaları :
  • Bir itki dalgasının gelişimi esnasındaki düzeltme dalgaları  olan 2. ve 4. dalgalar ve
  • Tüm itki dalgası tamamlandıktan sonra gelen, itkinin ters yönündeki harekettir. (grafikte, 5 etiketinden sonraki, tüm itkiye tepki olarak gelen düşüş)
Bu düzeltme dalgalarında, düzeltmenin nerede sonlanacağı 2 farklı yöntemle belirlenebilir.

Bunlardan birincisi daha önce anlatılan Fibonacci Düzeltme Seviyeleridir. Hangi dalganın , düzeltme dalgasında olduğumuza bağlı olarak , düzeltme hedefini belirlemede bazı fibonacci oranları diğerlerinden daha önemli hale gelir. Örneğin 3. dalganın düzeltmesi olan 4. dalgada %38.2 düzeltme seviyesi en önemli ve en muhtemel fibonacci geri alma hedefidir. Bir sonraki yazımda, Fibonacci ile düzeltme hedeflerinin belirlenmesini aktaracağım.

Bu yazımızın konusu ise, düzeltme hedeflerini belirlemede kullanılan ve Fibonacci hedeflerinden daha değerli olduğunu düşündüğüm, Elliott hedef seviyeleridir. Aşağıdaki grafikte ideal bir itki örneği görmektesiniz. İdeal itkinin 1. dalgası, uzatan 1. dalgadır. 3. dalgası , uzatan 3. dalgadır ve 5. dalgası da uzatan 5. dalgadır.  2. dalganın ideal düzeltme hedefi, mavi kutucuk ile, 4. dalganın ideal düzeltme hedefi kırmızı kutucuk ile, tüm 5 dalgalı yapının ideal düzeltme hedefi ise siyah kutucuk ile gösterilmiştir. Buraya kadar anlatılanlarla ve biraz zihninizi yorarak, Bu kutucukları neye göre çizdiğimi belirleyebilirmisiniz ?

Not : Bu yazının devamı , hemen aşağıdaki grafiğin altında yer alacaktır. Ancak sizlere bir miktar düşünme zamanı bırakmak istiyorum.